فشار اجتماعی برای شاد بودن می تواند انسان را غمگین کند

فشار اجتماعی برای شاد بودن می تواند انسان را غمگین کند.

فشار اجتماعی بیش از حد برای شاد و مثبت بودن می‌تواند تبعاتی منفی در پی داشته باشد.

فشار برای دستیابی به آنچه برای بسیاری از احساسات و روش های زندگی دست نیافتنی است، طاقت فرسا بوده و در حقیقت فشار جامعه به یک فرد برای شاد بودن می تواند او را غمگین کند.

امروزه در شبکه‌های اجتماعی میلیون‌ها پیام مبنی بر اهمیت و لزوم شاد بودن منتشر شده و جامعه از همه افراد می خواهد شاد و مثبت اندیش باشند در حالی که مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد، این موضوع می تواند فشار فزاینده و مرگباری بر فرد ایجاد کند.

تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌‌دهد: افرادی که از سوی اطرافیان خود فشار بیشتری برای شاد بودن احساس می ‌کنند حال خوبی نداشته و استرس دارند. در این شرایط فشار بیشتر برای داشتن احساسات مثبت با علائم بیشتر اضطراب، افسردگی و استرس مرتبط است.

مطالعات جدید این تیم مطالعاتی بر این واقعیت تأکید می کند: فشار برای دستیابی به آنچه برای بسیاری از احساسات و روش‌های زندگی دست نیافتنی است، طاقت فرسا بوده و در حقیقت فشار جامعه به یک فرد برای شاد بودن می تواند او را غمگین کند.

طی این مطالعه، پژوهشگران میزان رفاه و فشار اجتماعی را برای شاد بودن بیش از ۷ هزار نفر در ۴۰ کشور مختلف مقایسه کردند؛ نتایج نشان داد: افرادی که بیشترین فشار را برای شاد بودن احساس می‌کنند کسانی هستند که در مناطقی مانند کشورهای شمال اروپا و کانادا زندگی می کنند که سطح شادی متوسط و بالایی دارند.

دکتر اگون دژونکهیر، پژوهشگر ارشد این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق گفت: میزانی از شادی که افراد برای رسیدن به آن تحت فشار هستند ممکن است دست نیافتنی باشد و همین نکته، تفاوت‌ هایی را بین زندگی عاطفی یک فرد و احساساتی که توسط جامعه به وی القا می شود را  آشکار می‌کند.

این اختلاف بین یک فرد و جامعه ممکن است در ذهن افراد یک حس شکست ایجاد کند که می تواند احساسات منفی وی را تحریک کند. در کشورهایی که به نظر می رسد همه شهروندان خوشحال هستند، انحراف از هنجار مورد انتظار به احتمال زیاد سخت‌تر است.

 برای درک دقیق تر این موضوع، محققان از داده های شاخص شادی جهانی استفاده کردند که شادترین کشورهای جهان را به شرح زیر ارزیابی می کند:

فنلاند
دانمارک
سوئیس
ایسلند
هلند
نروژ
سوئد
لوکزامبورگ
نیوزلند
اتریش
نکته جالب این که در این فهرست کانادا چهاردهم،  بریتانیا هفدهم و ایالات متحده در رتبه نوزدهم قرار دارد.

در نهایت  نویسندگان این مطالعه می گویند: انسان ها به طور ذاتی برای شادی ارزش قائل هستند و در سرتاسر جهان، افراد آرزوهای مشابهی برای داشتن یک زندگی رضایت ‌بخش و شاد دارند، با این حال درک موضوع فوق که این تلاش شخصی به خودی خود ممکن است پیامدهای رفاهی داشته باشد حیاتی است و فشار اجتماعی بیش از حد برای شاد و مثبت بودن می تواند تبعاتی منفی در پی داشته باشد.