نیاز ۴ میلیارد دلاری برای هوشمندسازی کنتورهای گاز

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، مجید چگنی امروز (دوشنبه، ششم تیرماه) در نخستین رویداد توسعه همکاری‌های دانش‌بنیان در استقرار هوشمندسازی نظام توزیع گاز طبیعی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها همواره مورد توجه هستند.

وی با تأکید بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی در صنعت گاز افزود: در صورت سرمایه‌گذاری مطلوب در کشور، هیچ نیازی به توان خارجی نخواهد بود و حدود ۹۹ درصد نیازمندی‌های کشور را می‌توان در داخل تأمین کرد. این رویداد هم می‌تواند گام پیشرو و مؤثری برای تقویت دانش‌بنیان‌ها باشد.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه صنعت گاز کشور برای استفاده از توان داخلی پیشگام است و مراکز نوآوری و انستیتوهای زیادی تشکیل شده است، تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران بیش از ۲۶ میلیون مشترک گاز طبیعی در کشور دارد و همه به انرژی گاز وابسته‌اند. می‌توان گفت که با همه ارکان کشور در ارتباط هستیم و پارسال بیش از ۲۳۲ میلیارد مترمکعب گاز توزیع شد که مقداری بی‌نظیر در دنیاست، بنابراین این صنعت مهم دست نیاز خود را به سوی شرکت‌های دانش‌بنیان دراز می‌کند تا بتوان بخشی از نیازمندی‌های صنعت گاز کشور را تأمین کرد.

چگنی با بیان اینکه در حوزه سخت‌افزاری، ساخت کنتورهای هوشمند در اولویت است، ادامه داد: اکنون در اروپا نیز بحث‌های هوشمندسازی پیگیری می‌شود و این پروژه کلان باید در طول چهار سال عملیاتی شود که طبق برآورد اولیه، ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

انتهای پیام/


منبع خبر:فارس