طبیعت زاگرس بار بیکاری و فقر را به دوش می کشد !

طبیعت زاگرس بار بیکاری و فقر را به می کشد زاگرس منبع تامین آب شیرین نیمی از جمعیت ایران است. در کشوری که منابع آبی آن با محدودیت روبه روست و تغییر اقلیم نیز فشار مضاعف بر آن وارد کرده، حفاظت از اکوسیستم زاگرس حیاتی است.

در مقابل مشاهده می کنیم این اکوسیستم در حال نزدیک شدن به مرحله ورشکستگی است و انواع بحران ها در زاگرس به چشم می خورد. «طبیعت چگونه هزینه فقر در زاگرس را می پردازد؟» عنوان گزارش مفصلی است که به قلم جواد حیدریان در هفته نامه تجارت فردا در شماره 518 منتشر شده است.

در مقدمه این گزارش درباره محدوده جغرافیایی زاگرس آمده است: زاگرس رشته کوهی پوشیده از جنگل های کهنسال بلوط، از دیرباز مامن زندگی و شکل دهی تمدن بوده است. اکنون زاگرس محل تقسیم 13 استان کشور با جمعیتی بیش از 34 درصد کل جمعیت کشور است. زاگرس، نامی باستانی و رشته کوهی در غرب و جنوب ایران، از کرانه های دریاچه وان در ترکیه آغاز و پس از گذشتن از استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، ایلام، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان تا استان های فارس، کرمان و هرمزگان ادامه می یابد. دامنه این رشته کوه به شمال عراق نیز امتداد دارد. به دلیل سیاستگذاری های غلط و فاقد پیشینه خردگرایانه، زاگرس اکنون محل زیست فقیرترین جمعیت ایرانی است.

طبیعت زاگرس بار بیکاری و فقر را به می کشد

اردشیر گراوند، جامعه شناس و متخصص توسعه 10 سال پیش در تحلیلی از وضعیت استان های زاگرس نشین توضیح داده است که «48 درصد اراضی کشاورزی کشور در منطقه زاگرس قرار دارد و این استان ها سهم خوبی در تولید محصولات کشاورزی کشور دارند. اما در بخش صنعت استان های زاگرس نشین وضعیت مناسبی ندارند و تنها 16.8درصد از واحدهای صنعتی کشور در این استان ها قرار دارند و 14.6درصد از اشتغال صنعتی کشور مربوط به این منطقه است.

از سوی دیگر در تولید ناخالص داخلی نیز استان های زاگرس نشین سهم مناسبی ندارند. نتیجه این عوامل نرخ بالای بیکاری در منطقه زاگرس با وجود منابع و پتانسیل های بالایی که دارند شده است.

از لحاظ شاخص های امید به زندگی، درآمد سرانه و… نیز مناطق زاگرس نشین وضعیت خوبی ندارند و ناهنجاری های اجتماعی همچون خودکشی، قتل و نزاع در این منطقه بالاست.

به دلیل مهاجرت های گسترده که از این منطقه صورت می گیرد نرخ رشد جمعیت زاگرس نزدیک به صفر است و عمده نیروهایی نیز که مهاجرت می کنند جزو نیروهای کار هستند. این شاخص ها توزیع نامناسب ثروت و فرصت را در کشور نشان می دهد.»

در ادامه این گزارش به آمار شاخص فلاکت اشاره شده است: آمارها و بررسی های «شاخص فلاکت» کل کشور در سال 1401 اما دقیقا همان رویکرد یک دهه گذشته در زاگرس را تایید می کند.

روندی که البته از منظر محیط زیست و منابع طبیعی به مراتب وضعیت وخیم تری را سبب شده است. «شاخص فلاکت» کل کشور در سال 1401 حدود 54.8درصد برآورد شده است.

بیشترین میزان این شاخص به ترتیب در استان های لرستان، کرمانشاه و کردستان بوده که به نوعی استان های زاگرس نشین به شمار می روند. بررسی ها نشان می دهد در هفت استان شاخص فلاکت بالاتر از مرز 60 درصد بوده است. در همین رابطه بررسی های استانی نشان می دهد بیشترین نرخ فلاکت را به ترتیب استان های لرستان (67.2درصد)، کرمانشاه (64.4درصد) و کردستان (63.7درصد) تجربه کرده اند.

طبیعت زاگرس بار بیکاری و فقر را به می کشد

در این استان ها نرخ بیکاری حداقل سه تا چهار واحددرصد بیشتر از میانگین کشوری بوده و تورم نیز در هیچ کدام از این استان ها کمتر از 50 درصد نبوده است.

این استان ها به همراه چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، یزد و خراسان شمالی، هفت استانی هستند که شاخص فلاکت در آنها بالاتر از 60 درصد به ثبت رسیده است. این در حالی است که نرخ بیکاری کل کشور در سال گذشته 9 درصد و تورم نیز 45.8درصد برآورد شده است.

آمارها همچنین نشان می دهد 80 درصد جنگل ها و منابع طبیعی کشور طی چند دهه اخیر نابود شده و 50 درصد از این نابودی ها در 30 سال گذشته بوده است.روندی که در زاگرس بیش از دیگر مناطق کشور خود را نشان داده است. در 10 سال گذشته روند آتش سوزی، تخریب و تغییر کاربری منابع طبیعی و جنگل ها در این منطقه شدت گرفته است که خود تاییدکننده وضعیت رو به ویرانی سرزمین در منطقه زاگرس است.

این گزارش سراغ کارشناسان حوزه جنگل رفته و از قول یکی از آنها آورده است: هادی کیادلیری، متخصص جنگل در رابطه با اکوسیستم زاگرس و وضعیت بلوط ها، معتقد است که جنگل های زاگرس جزو جنگل های معیشتی به شمار می روند.

در حال حاضر اکوسیستم زاگرس در حال نزدیک شدن به نقطه ورشکستگی و فروپاشی است و به همین دلیل هم شاهد انواع بحران ها در زاگرس هستیم، به طوری که نمی توان آنها را اولویت بندی کرد.

مرگ ومیر دسته جمعی درختان، طغیان آفات و بیماری ها، فرسایش خاک، کمبود آب و گردوخاک از بحران های فعلی زاگرس است که همگی بحران درجه یک محسوب می شوند. نجات زاگرس در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. راه حل اصلی، تدوین استراتژی و برنامه ریزی بلندمدت و اصولی در این خصوص است.

یکی از عوامل تخریب زاگرس وجود 36 میلیون دام در این پهنه سرزمینی است. وجود 16 میلیون دام در این منطقه مجاز است و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها و مراتع حتما برای حل این مشکل باید برنامه ریزی کنند. متولی اصلی، وزارت جهاد کشاورزی است و این وزارتخانه باید راهبری کند اما سوال ما این است که آیا وزارت جهاد کشاورزی برای مردم محلی نیازمند به اشتغال می تواند کاری انجام دهد و می تواند جلوی چرای 36 میلیون دام را بگیرد؟

بر مبنای این گزارش، بر اساس آخرین آمار و بررسی های صورت گرفته در استان های زاگرس نشین کشور بالغ بر یک میلیون و 400 هزار هکتار از سطح جنگل های زاگرس تاکنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده یا در معرض خشکیدگی است.

این سطح خشکیدگی عمدتا در استان های ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان پراکنش یافته، به طوری که ایلام 641 هزار هکتار از این سطح خشکیدگی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط بحرانی در این زمینه و چالش زیست محیطی است.

در استان لرستان نیز به عنوان دومین استانی که بیشترین آسیب را از این ناحیه دیده، گستره ای به وسعت 560 هزار هکتار یعنی 50 درصد جنگل های این استان خشکیده است و این بیماری تاکنون به قطع و مرگ 80 هزار اصله بلوط انجامیده است.

بسیاری از عوامل دیگر نظیر وقوع پدیده گردوغبار، کاهش بارندگی، آفت ها و بیماری های انگلی در سال های گذشته نقش موثری در خشکیدگی درختان بلوط داشته است. از نظر نگارنده گزارش «طبیعت چگونه هزینه فقر در زاگرس را می پردازد؟» بحران اکولوژیک در زاگرس بیش از آنکه محصول تغییر اقلیم و تبعات طبیعی روندها باشد، محصول سیاست های اشتباه و بی توجهی سیاستگذاران است. کار تا جایی بیخ پیدا کرده که رئیس وقت موسسه تحقیقات جنگل و مراتع کشور در سال 98 گفته بود: مهم ترین بحران اکولوژیک در بوم زاگرس، از بین رفتن یکپارچگی رویشگاه های جنگلی و مراتع، کاهش شدید ظرفیت های نگهداری آب و عدم امکان استقرار زادآوری در بستر جنگل است.

مهم ترین بحران اکولوژیک در بوم زاگرس، از بین رفتن یکپارچگی رویشگاه های جنگلی و مراتع، کاهش شدید ظرفیت های نگهداری آب، عدم امکان استقرار زادآوری در بستر جنگل، زوال تدریجی بوم سازگان با نمودهایی از قبیل کهنسالی درختان، شاخه زادی، بیماری ها و آتش سوزی است. راهبرد پیشنهادی برای زاگرس اعمال حاکمیت ملی بر عرصه های جنگل داری و مرتعی (کاداستر و تدوین طرح های جنگل داری و مرتع داری)، اعمال رویکرد حفاظتی و توسعه ذخیره گاه های مناطق حفاظتی است. بر اساس گزارش «طبیعت چگونه هزینه فقر در زاگرس را می پردازد؟» سیاست های کلی توسعه در ایران به سمت تخریب طبیعت رفته است. مدیریت حاکم بر محیط زیست اکنون ایران، فاقد برنامه منسجم و علمی و مردم محور است. یعنی برنامه ای برای جلوگیری از تخریب بیشتر محیط زیست و منابع طبیعی کشور وجود ندارد.

خلا برنامه و فقدان پشتوانه علمی در مدیریت محیط زیست، سبب ناامیدی، ضعف و تنبلی بدنه کارشناسی این ساختار می شود. آنچه از همه شاخص تر و شفاف تر است که بیشتر در زاگرس و غالبا در لرستان اتفاق می افتد، تقابل میان توسعه و اقتصاد است. استان هایی مثل لرستان از چند شاخص نشان دهنده اوضاع نامناسب، معمولا در کشور مقام اول تا سوم را دارند. این شاخص ها در استان های زاگرس نشین به خصوص مناطق لرنشین بیشتر دیده می شود.

آمار سال 1395 نشان می دهد در شهر خرم آباد با مهاجرت منفی روبه رو بوده ایم. به رغم افزایش معمول جمعیت خانوارها، مهاجرت از خرم آباد به شهرها و استان های دیگر بسیار گسترده است.

این طیف مهاجر عمدتا تحصیل کردگان و نخبگان و صاحبان مهارت ها و… هستند. ریشه همه این مسائل اقتصاد است. همه اینها باعث شده حمله بی سابقه ای به طبیعت صورت گیرد. چون مردم فقیرشده برای رفع نیازهای خود از طبیعت کمک می گیرند و مشاغل کاذب و مخرب پیرامون طبیعت شکل می گیرد.

تخریب زیستگاه ها، تبدیل جنگل ها به مراتع و تبدیل مراتع به زمین های کشاورزی بی کیفیت، کشت در شیب های تند، دامپروری بی ضابطه در طبیعت، ورود به مناطق حفاظت شده، کشتار حیات وحش، قطع درختان و آتش سوزی در جنگل برای زغال گیری و… همه اینها برای تامین معیشت مردمی است که در ساختارهای توسعه ای و سیاستگذاری اقتصادی کلان در کشور دیده نشده اند و در استان های زاگرس نشین این طبیعت زاگرس است که تاوان آن را می دهد.

البته این تعرض به طبیعت، مردم را غنی نمی کند بلکه با از دست رفتن منابع پایدار طبیعت، مردم روزبه روز فقیرتر می شوند و البته تبعات هولناک آن شکل گیری گروه های جمعیتی در حاشیه شهرهای بزرگ و آسیب های غیرقابل مهار اجتماعی و امنیتی است. منطقه اشترانکوه که یکی از قدیمی ترین مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست است، به شکل افسارگسیخته شاهد ورود گله های گوسفند و بز است.

نگارنده قاچاق چوب در زاگرس بعد از طرح تنفس جنگل در جنگل های شمال را عاملی برای تاراج زاگرس می داند و می نویسد: روزانه صدها کامیون از چوب های درختان زاگرس به خارج از این مناطق می رود. تصویر هوایی به روز در مناطقی از جنگل های الیگودرز در شرق و جنوب شرقی لرستان نشان می دهد جنگل های متراکم بلوط در حال پاک تراشی است. بحث انتقال آب بین حوضه ای نیز بحرانی جدی در تخریب بیش از پیش طبیعت زاگرس است.

لرستان جزو اولین قربانیان انتقال آب بین حوضه ای است. جدای از موضوع گرمایش جهانی، تغییرات اقلیمی، خشکیدگی و کاهش منابع آب، موضوع انتقال آب بین حوضه ای از موثرترین پدیده های تخریبی در این منطقه است. از سرچشمه های الیگودرز آب به مرکز کشور انتقال پیدا کرد. از سویی نظام سیاستگذاری کشور به رغم بهره برداری از منابع حیاتی مثل آب در زاگرس، هیچ امتیازی برای بهبود شاخص های کیفی زندگی در مناطق مختلف در اختیار این استان ها قرار نداده است.

 

منبع : دنیای اقتصاد