کدام کشور نفت بیشتری به چین صادر می‌کند

احوال کرمانشاه به نقل از فارس نیوز

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، آمارهای گمرک چین حاکی از آن است که روسیه برای سومین ماه متوالی توانسته جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از آنِ خود کند.

این آمار حاکی از آن است که پالایشگاه‌های خصوصی در این کشور واردات نفت تخفیف‌خورده روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده و واردات نفت از دیگر کشورها نظیر آنگولا و برزیل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش داده‌اند.

آمارهای اداره کل گمرک چین، نشان می‌دهد واردات نفت از روسیه توسط چین در ماه جولای به 7.15 میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.6 درصد بیشتر بوده است. درواقع روس‌ها به طور متوسط در ماه جولای روزانه 1.68 میلیون بشکه نفت به چین صادر کرده‌اند که البته 320 هزار بشکه در روز کمتر از متوسط ماه می بوده است.

از سوی دیگر چین هم بزرگ‌ترین خریدار نفت روسیه است. پس از روسیه، عربستان دومین صادرکننده نفت به چین در ماه جولای بود. با وجود بهبود صادرات نفت عربستان به چین در ماه جولای نسبت به ماه ژوئن، ولی نسبت به سال گذشته همچنان کمتر است.

از ابتدای سال جاری تاکنون روس‌ها 48.45 میلیون تن نفت به چین صادر کردند که نسبت به سال گذشته 4.4 درصد افزایش داشته است. برخلاف روسیه اما صادرات نفت عربستان به چین یک درصد کمتر شده است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


منبع خبر:فارس